Kryždirbystė Lietuvoje
Paminklai, ikonografija, papročiai, meistrai
Iš serijos „Gyvoji tradicija“
Rėmėjas UNESCO / Japonijos patikos fondas
Sudarytoja ir tekstų autorė dr. Alė Počiulpaitė
Redaktorė Zita Karkielytė
Fotografai Ramūnas Virkutis, Vytautas Balčytis, Giedrė Vengrytė, Alė Počiulpaitė ir kt.
Grafinio ir kompiuterinio vaizdo kūrėjas Egidijus Vaškevičius
Operatoriai Matas Baniūnas, Egidijus Baniūnas, Vytautas Musteikis
Vilnius: Lietuvos liaudies kultūros centras, 2005. – 1 CD.
ISBN 9986-529-4
Turinys
Kryžių charakteristika
Ikonografija
Kryžių paplitimas
Medinių paminklų sankaupos
Gyvasis kryždirbystės paveldas
Papročiai, apeigos
Kryždirbiai
Elektroninė knyga „Kryždirbystė Lietuvoje“ supažindina su kryžiais, koplytėlėmis, naujoviškų formų mediniais paminklais, juose esančiomis skulptūrėlėmis, paplitimo ypatybėmis, papročiais bei daugiau kaip trimis dešimtimis meistrų. Siekiama atskleisti kuo platesnį šio ypatingo lietuvių liaudies meno bei kultūros reiškinio vaizdą.
Kryždirbystė pristatoma informaciniais tekstais, nuotraukomis (apie 500), filmuota medžiaga. Publikuojami sodybose, kapinėse ir kitur stovintys kryžiai, koplytėlės, kitokių formų mediniai paminklai. Tik leidinio ikonografijos skyrius yra papildytas muziejuose esančių eksponatų nuotraukomis – jos padeda pažinti populiariausių skulptūrėlių siužetų vaizdavimo tipus ir ypatybes.
Leidinyje siekta parodyti kuo daugiau ir kuo įvairesnių senosios ir dabartinės kryždirbystės pavyzdžių, kuriuose atsispindi kryždirbystės tradicijos bei raida. Bandyta, kiek leido natūroje esanti medžiaga, išryškinti regioninius kryždirbystės bruožus.
Leidinys skirtas etnologams, pedagogams, kultūros darbuotojams, kryždirbiams – visiems, kurių veikla reikalauja šios srities pažinimo. Tikimasi, kad leidinys pasitarnaus ir propaguojant kryždirbystės tradicijas visuomenėje, pagilins jų pažinimą, taps atsvara plintančiam kičui.
Lietuvių kryždirbystės tradicijų unikalumas, jų gyvybingumas, didelė kūrinių meninė vertė yra pripažinta pasauliniu mastu – 2001 m. lietuvių kryždirbystė buvo įrašyta į UNESCO skelbiamą Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevrų sąrašą.
Atsiliepimai
Atsiliepimų dar nėra.